ممکن است پس از فرایند شستشوی لباس‌ها متوجه این موضوع شده باشید که لباس‌ها بوی تمیز و معطر حاصل از استفاده مواد شوینده نمی‌دهند، بله بوی بد و نامناسبی مانند بوی کپک از خود ساطع می‌کنند. اما دلیل این امر چه می‌تواند باشد، در حالی که همراه لباس‌ها عواملی که سبب تولید بوی نامناسب می‌شود وجو ندارد؟!

این بوی نامناسب از ماشین لباس شویی شما نشات می‌گیرد. منافذ موجود در سطل داخلی ماشین لباس شویی می‌­تواند محل تجمع انواع باکتری­‌ها، رسوبات آب سخت و کپک‌ها باشد که به دلیل وطود رطوبت و تاریکی در داخل ماشین لباسشویی، تکثیر و افزایش یافته‌اند.

رفع بوی بد ماشین لباسشویی

برای جلوگیری از تجمع انواع جلبک‌ها، رسوبات، قارچ‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها در منافذ ماشین لباسشویی که عموما با تولید گازهای حاوی عناصر نیتروژن‌دار سبب تولید بوهای نامطبوع در این دستگاه می‌شوند، توصیه می‌شود برای پیشگیری از وقوع چنین اتفاقی، هر 2 الی 3 ماه یک بار ماشین لباس شویی خود را به طور کامل تمیز کنید.

برای این منظور به موارد زیر احتیاج دارید:

  • سرکه سفید تقطیر شده
  • مسواک
  • پارچه­ ی تمیز برای پاک کردن
  • بطری اسپری کننده

پس از فراهم کردن موارد مورد نیاز برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

مرحله‌ی 1:

در ابتدا مقداری سرکه سفید تقطیر شده را داخل بطری اسپری ریحته و آن را به مقدار زیاد در فضای داخل ماشین لباس شویی اسپری کنید. و مطمئن شوید که سرکه سفید تقطیر شده کل مخزن، قطعات لاستیکی و قسمت رو به داخل درب ماشین لباسشویی را پوشانده است.

مرحله­‌ی 2:

با استفاده از مسواک به درد نخور و یا فرچه کوچک، تمامی سطل داخلی ماشین لباس شویی و قطعه­‌های کوچک لاستیکی آن را تمیز کنید. اگر دستگاه شما دارای قطعه جدا شدنی و یا محلی که ممکن است مواد شوینده و نرم کننده‌ی پارچه در آن تجمع یابد، آن‌ها را با مسواک یا فرچه خود تمیز کنید. سپس دو فنجان سرکه داخل ماشین لباس شویی بریزید و دستگاه را آبکشی نکنید.

مرحله­‌ی 3:

بدون آنکه هیچگونه لباسی داخل دستگاه بیاندازید، یک چرخه­ ی شست و شوی معمولی را برای ماشین لباسشویی خود انتخاب کرده و درجه­‌ی گرمی آب را روی داغ تنظیم کنید. این عمل برای این منظور انجام می‌شود تا آب داغ و سرکه بتوانند آزادانه به همه­‌ی گوشه ‌ها و درزهای ماشین لباس شویی نفوذ کنند.

مرحله­‌ی 4:

پس از پایان چرخه­ ی شست و شو به واسطه یک پارچه­ی خشک و تمیز، سطل و درب ماشین لباسشویی را خوب پاک و خشک کنید.

مرحله­‌ی 5:

برای تکمیل فرایند خشک شدن و خارج شدن رطوبت از دستگاه، در طول شب درب ماشین لباسشویی را نیمه باز بگذارید تا این فرایند صورت گیرد. خشک شدن خود به خود به واسطه هوا موجب می‌شود بوی سرکه استفاده شده در مخزن نیز کاملاً از بین برود.

حال ماشین لباسشویی شما بوی تمیز ومطبوعی گرفته و دیگر بوی نامناسب پیشین را نمی‌دهد.

ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی

علاوه بر اینکه لازم است هر چند ماه یکبار برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع، ماشین لباس شویی را هر 2 الی 3 ماه تمیز کرد، ممکن است شما یا یکی از اعضای خانوادتان مریض شده باشد و زمان‌هایی لباس‌‌ها و حوله‌­های فرد مریض را داخل ماشین انداخته و آن‌ها را بشورید.

در این هنگام لازم است برای جلوگیری از تجمع عوامل بیماری زا در داخل ماشین لباسشویی، آن را ضد عفونی کنید. برای این منظور به موارد زیر احتیاج دارید:

  • نصف فنجان سفید کننده‌ی کُلُرین
  • پارچه ی تمیز

پس از تهیه موارد ذکر شده برای ازضدعفونی کردن ماشین لباسشویی، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

مرحله‌­ی 1:

نصف فنجان سفید کننده‌ی کلرین را داخل مخزن مواد شوینده ماشین لباسشویی بریزید. اگر دستگاه شما دارای دیسپنسر مجزا برای سفید کننده است آن را نیز پر کنید.

مرحله‌ی 2:

سپس طولانی‌ترین چرخه شستشو را با بالاترین دمای آب انتخاب کرده و ماشین لباسشویی را راه اندازی کنید.

مرحله­‌ی 3:

پس از اتمام چرخه شستشو با پارچه‌ایی خشک و تمیز لابه لای لاستیک‌­ها و داخل درب ماشین لباس شویی را خشک کنید تا تمامی رطوبت اضافی و باکتری‌های باقی مانده از سطوح پاک شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید