ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در هر منزلی می‌باشد که بروز هر گونه مشکل و عیبی در آن باعث کلافگی و ناراحتی اهل خانه می‌شود. در ابتدا به منظور بررسی عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی، باید تمام نکات ایمنی را رعایت کرده و فضا را برای بررسی فراهم کرد؛ از جمله می‌توان به کشیدن ماشین لباسشویی از برق، قرار دادن یک حوله یا ظرف بزرگ در پایین دستگاه و جمع کردن فرش یا قالیچه از آشپزخانه اشاره کرد.

از عوامل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

گرفتگی محل خروج آب

این گرفتگی ممکن است ایراد در شیلنگ تخلیه، گیر کردن وسیله کوچکی مانند تکه ای از لباس، کرک برخی از پارچه‌ها، سکه، پیچ، دکمه و مروارید در شلنگ باشد. برای جلوگیری از پیشامد همچنین مواردی، توصیه می‌کنیم جیب‌های لباس‌ها را پیش از شست و شو خالی نمایید.

زمانی که مشکل تنها از شلنگ تخلیه است، یکی از موارد زیر ممکن است برای شلنگ بوجود آمده:

  • وجود تا خوردگی و پارگی و پیچ خوردگی در شیلنگ.
  • افتادن شیلنگ روی زمین.
  • خیلی بلند بودن شیلنگ تخلیه آب.

در این مورد ابتدا سالم بودن شیلنگ و سپس حل اتصال آن را بررسی کنید. محل شیلنگ تخلیه در قسمت پشت ماشین لباسشویی می‌باشد که به راحتی می‌توان آن را جدا و بررسی نمود. در صورت وجود جرم و یا مسدودی در شلنگ، آن را با آب داغ یا لوله باز کن تمیز نمایید. در بدترین حالت نیز می‌توانید شلنگ را تعویض و مشابه اولیه تهیه کنید.

انسداد فیلتر پمپ تخلیه

ابتدا فیلتر را باز کرده و آن را کاملا تمیز و با آب بشویید، چرا که ممکن است فیلتر به دلیل وجود پرز و تکه هایی از لباس و یا اشیایی مانند سکه، پیچ، دکمه، مروارید و … مسدود شده باشد. سپس فیلتر را دوباره در جای خود نصب کنید؛ معمولا در بیشتر دستگاه‌ها فیلتر تخلیه در جلو ماشین و قسمت پایین آن نصب شده است.

بهتر است هر چند وقت یکبار این عمل را انجام دهید تا از جمع شدن بیش از حد اشیاء خارجی جلوگیری شود و همچنین کارکرد دستگاه و در نتیجه عمر مفید آن افزایش یابد.

شکسته یا معیوب شدن پمپ

برخی اوقات به دلیل سهل انگاری، اشیاء خارجی از فیلتر عبور کرده و به پمپ تخلیه، آسیب وارد می‌کنند که در نتیجه پره‌های پمپ شکسته و در عملکرد آن اخلال ایجاد می‌شود. اگر عدم تخلیه آب به دلیل تجمع آلودگی در پمپ باشد، ابتدا پمپ را باز کرده و قطعاتش را کامل بشویید تا مشکل برطرف شود.

از جمله علائمی که با مشاهده آن می‌توان به خرابی پمپ تخلیه پی برد عبارتند از:

  • تخلیه نشدن آب داخل ماشین لباسشویی
  • کند شدن روند تخلیه آب
  • صداهای غیرطبیعی در حین روند تخلیه آب

بطور کلی عمر پمپ تخلیه آب، 4 سال است. جهت عدم اخلال در کارکرد دستگاه، توصیه می‌کنیم حتی الامکان ماشین لباسشویی را در این بازه زمانی، حداقل یک بار توسط متخصص سرویس کنید تا از سالم بودن قطعات آن مطمئن شوید.

در صورتی که عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی، به دلیل معیوب بودن پمپ باشد، لازم است پمپ را تعویض کنید.

خرابی تایمر یا برد

برد در دستگاه ماشین لباسشویی مانند مغز در انسان است بطوری که وظیفه برد، کنترل و هدایت سایر قسمت‌ها می باشد. در صورتی که برد معیوب شود، برنامه‌های ماشین لباسشویی نیز دچار اختلال می‌شود. از جمله عواملی که باعث خرابی برد دستگاه می‌شود، نوسانات برق می‌باشد؛ پس جهت کاهش تاثیرات نوسان بهتر است از یک محافظ با کیفیت استفاده نمایید.

اگر علت عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی، خرابی تایمر یا برد آن بوده باشد، می توان آن را تعمیر یا در بدترین حالت تعویض کرد.

این مطلب مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید