وظیفه اصلی فریزر، سرد نگه داشتن مواد غذایی به منظور نگهداری طولانی مدت، در دمای دلخواه و زیر صفر درجه است. اما گاهی اوقات این دستگاه به دلایل محتلفی دچار ایراد و عیب می‌شود و بیش از اندازه سرد می‌شود؛ عموما این مشکل به دلیل به وجود آمدن ایراد در مقصر اصلی تنظیمات کنترل کننده ­ی دما یا ترموستات است.

در هنگام بروز این مشکل ابتدا بهتر است تنظیمات دستگاه بررسی شود چرا که گاهی اوقات افراد به طور اتفاقی دستشان بر روی درجات تنظیم فریز می‌خورد و سبب کمتر شدن دما می‌شوند. اما اگر پس از بررسی متوجه شدید که مشکل بوجود آمده از تنظیمات دما فریزر نیست باید به دنبال عوامل دیگری که باعث ایجاد مشکل می‌شون،د بگردید. در ادامه به بررسی تعدادی از این عوامل می­پردازیم:

صفحه نمایش الکتریکی

صفحه نمایش الکتریکی، کنترل پنل و یا پنل تنظیمات وظیفه تنظیم دمای فریزر، نمایش اطلاعات مربوط به تنظیمات و بررسی کار کردن فن، کمپرسور، و هیتر ضد برفک را دارد. این قطعه دارای اهمیت زیادی دارد اما از خطا و آسیب مصون نیست.

در صورت خراب شدن یا آسیب دیدن صفحه نمایش، این قطعه نمی‌­تواند دمای فریزر را تشخیص دهد و آن را به نمایش بگذارد که نتایج مختلفی را در پی دارد. با توجه به پیچیده بودن بُرد کنترل پنل بهتر است از یک تعمیرکار متخصص برای تعمیر این قطعه بهره بگیرید و اگر خودتان اقدام به تعمیر آن کنید، ممکن است تنها مشکل را بدتر و پیچیده ­تر کنید چرا که حل کردن چنین مشکلاتی به مهارت و تخصص نیاز دارد.

ترموستات

وظیفه ترموستات در فریزر، خاموش کردن دستگاه در هنگام رسیدن به دمای تنظیم شده می‌باشد؛ در نتیجه اگر فریزر دائما در حال کار کردن است، خاموش نمی‌شود و همواره در حال سرد تر شدن می‌باشد، به احتمال زیاد ترموستات دچار مشکل شده است.

ترموستات‌ها انواع مختلفی دارند اما وظیفه تمامی آن‌ها یکسان است. بر اساس طراحی­ های متفاوتی در ترموستات­‌ها صورت می‌گیرد، اختلالات متفاوتی ممکن است در داخل آن­‌ها به وجود آید که تشخیص علت عدم خوب کار کردن ترموستات، کار ساده ­ای نیست.

ترموستات ممکن است آسیب دیده و یا تنها دچار یک نقص یا مشکل شده باشد. در هر حال مشکل ترموستات هر چه که باشد بهترین کار مراجعه به یک تعمیرکار متخصص است تا به صورت فنی و تخصصی نگاهی به آن بیاندازد.

مشکلات برقی

یکی از عوامل دیگری که سبب این مشکل می‌شود، مشکلات برقی می‌باشد که می‌­تواند در سرد شدن بیش از اندازه­‌ی فریزر دخالت داشته باشد؛ بدین صورت که فریزر حتی پس از رسیدن به دمای مورد نظر باز همچنان برق دریافت می‌­کند و روشن می‌­ماند. عوامل بسیاری وجود دارد که می‌تواند سبب بوجود آمدن این مشکل شوند، در هنگام بروز آن حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

دمپر

دمپر وظیفه گردش هوای خنک در داخل یخچال و فریزر دارد. درواقع میزان هوای خنکی که از فریزر به یخچال منتقل می‌شود را کنترل می‌کند. اگر این قطعه دچار مشکل شود، هوای سرد به خوبی به یخچال منتقل نمی­‌شود که در نتیجه فریزر بیش از اندازه سرد و یخچال بیش از اندازه گرم می‌­شود.

اگر مشکل تنها همین بود، اقداماتی وجود دارد که می­‌توانید آن‌ها را انجام دهید. ابتدا یخچال فریزر را از برق بکشید و پوشش دمپر را جدا کنید. سپس بررسی کنید که چیزی دمپر را مسدود نکرده باشد. اگر دمپر تمیز به نظر می‌آید، بررسی کنید حسگر کنترل دما به دمپر متصل می‌باشد یا خیر؛ در صورت عدم اتصال باید با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا مشکل را حل کند.

حسگر دما یا ترمومتر

حسگر دما نظارت بر دمای فریزر و یخچال دارد و همچنین فعالیت فن‌­ها، دمپر و کمپرسور را مطابق با آن­ تنظیم می­‌نماید. اگر این دستگاه درست کار نکند نمی‌­تواند اقدامات لازم برای ثابت ماندن دمای هوای داخل فریزر و یخچال را تشخیص دهد.

گاهی اوقات تنها نیاز است که حسگر ریسِت شود؛ برای این کار ابتدا باید محل قرار گرفتن حسگر را پیدا کنید. سپس بواسطه مطالعه دفترچه راهنمای فریزر، حسگر را ریست کنید. اگر انجام دادن این کار مؤثر نبود احتمالاً حسگر باید توسط یک تعمیرکار متخصص تعویض شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید